Tréning mesiaca – dlhý pomalý súvislý rovnomerný beh

Tréning mesiaca

Najlepším tréningovým prostriedkom pre jej vybudovanie je dlhý, pomalý, súvislý, rovnomerný beh (v ďalšom „DPSRB“). Pod pomalým behom tu rozumieme beh v “konverzačnom tempe”. Jednoducho ho môžeme charakterizovať takto:

120 -140

60 minút pomalý rovnomerný beh v rovinatom teréne

Ako často a kedy zaraďovať „DPSRB“do programu tréningu:

Odporúčame 1x týždenne, najlepšie v sobotu alebo v nedeľu.

Poznámky:

• Úsilie je uvedené v Borgovej škále (hodnotenie od 1 po 10), kde 2 znamená „malá námaha“ a 3 „mierna námaha“.

• PFmax znamená maximálnu pulzovú frekvenciu, ktorú môže srdce konkrétneho bežca vykonať za 1 minútu. Pokiaľ ju nepoznáte, tak si ju môžte približne určiť zo vzorca [220-vek]. Čo znamená napr. pre 35 ročného bežca PFmax je 185. Jej presnejšie určenie sa zisťuje vhodným bežeckým testom.

• Celková dĺžka behu sa môže pohybovať v závislosti na aktuálnom stave trénovanosti, predchádzajúcej športovej činnosti, veku a cieľa prípravy od cca 45 až 180 min.

• Rýchlosť behu (tempo) závisí predovšetkým od aktuálneho stavu trénovanosti a stavu pohybového aparátu bežca. Pre začiatočníka to môže byť 6 min 30 sek/km a pre vrcholového bežca aj 4min/km.

Správy Facebook

2 hours ago

Prinášame súhrnnú reportáž z nedávnych podujatí, kde sme mali zastúpenie.Tiffany Tanková dobehla vo Viedni na druhom mieste. ❤Robko Šurgan zvíťazil v Šamoríne v behu na 700m. 💪Všetci Lopatníkovci si dali maratónsku štafetu na maratóne vo Viedni, dobehli v TOP10% 😮😮😮Faršiakovci zase cestovali do Bojničiek a ukecali na preteky aj tata. Miloš vyhral v behu na 300m, Daniela dobehla druhá v behu na 600m. Tamara skončila siedma 400m trati. 👏👏👏S finančnou podporou MČ Petržalka a Bratislava - hlavné mesto SR 💚 ... See MoreSee Less