Ako zo mňa Štefan majstra Slovenska spravil

Ako zo mňa Štefan majstra Slovenska spravil

Štefana Mereša som pred piatimi rokmi nepoznal a nežilo sa mi zle. Behal som, keď sa mi práve chcelo a iba toľko, koľko sa mi práve chcelo. Život dobrý, ale nezlepšoval som sa. Skúsil som internet – tréningových plánov po mrte, tak som nejaký vybral. Výborne, ale iba dovtedy, pokiaľ som na týždeň nevypadol. Potom som sa už nechytil a tak som začal opäť po svojom. A opäť som stagnoval. Pri konzultácii na pive mi raz kamarát bežec doporučil klub Run For Fun.

Ja a behať s profíkmi? A teraz čo – teraz tam prídem medzi tých namakancov a tie mladé gazely a čo tam budem ja? Strápňovať sa? Prvá obava opadla, keď som prišiel na tréning a porozprával som sa s usmiatym pánom, ktorý sa ma hneď spýtal, či chcem behať pre zdravie a radosť, alebo sa chcem zničiť výkonnostným závodením. Štefan ma odhadol na prvýkrát. Padli sme si do oka. Keď som počas tréningu medzi osadenstvom zbadal 2-3 podobných pupkáčikov ako som ja (chalani, prepáčte…), opadli aj ostatné pochybnosti a rozhodol som sa, že dám tomu Run For Fun konceptu šancu.

Niet nad pravidelnú systematickú prípravu, ktorá má hlavu a pätu. Variabilné tréningové dávky, rôzne povrchy, riadené zvyšovanie objemov prípravy, čas na regeneráciu – no radosť behať. Prvý skok vo výkonnosti, prvé preteky, prvý polmaratón. Každý rok zlepšovanie. Nemal som pocit, že trénujem o život, išlo to nejako samé.

Štefan ma neopustil ani vtedy, keď som po dvoch úspešných sezónach musel kvôli kolenu a odtrpenej ďalšej sezóne beh utlmiť. Keď som za ním na začiatku januára 2015 prišiel s mojim Nordic Walkingom – fínskym objavom chôdze s paličkami ešte z minulého storočia – s nesmelou otázočkou, či by ma mohol trénovať aj v tejto disciplíne, povedal pamätnú vetu : „Ja teda presne neviem, čo to ten Nordic Walking je, ale musí to byť predsa šport ako každý druhý, nie?“

Brali sme to ako experiment. Vytvorili sme duo, ktoré sa vzájomne výborne doplňovalo. Ja som bol zodpovedný za správnu NW techniku, Štefan si zobral na starosť vlastný tréning a prípravu športovca.

Dlhoročná predchádzajúca spolupráca v Run For Fun prinesla efekt. Po troch rokoch systematickej prípravy ako bežec amatér a polročnej špecializovanej prípravy ako nordic walker som sa stal v júni 2015 majstrom Slovenska a vicemajstrom Európy v Nordic Walkingu vo svojej kategórii M50. Na medzinárodnom polmaratóne vo Wachau v septembri som v absolútnom poradí Nordic Walking obsadil 4. miesto.

Nikdy v živote by ma nenapadlo, že ja môžem byť majster Slovenska. Štefan Mereš a Run For Fun to zo mňa vytĺkli ☺.

Miro Behúň

Predseda športovo-technickej komisie
Slovenská asociácia Nordic Walking

Správy Facebook

4 days ago

Dospelácke trate v sobotu a v nedeľu na Bratislavskom maratóne nám priniesli tiež veľa radosti. Ale poďme po poriadku.👉 MinimaratónNa štart sa postavilo 8 našich pretekárov, piati znich boli tínedžeri. A teraz pozor! Na celkovom 17. mieste spomedzi 1516 pretekárov sa umiestnil len 13 ročný zverenec Renaty Poľanskej, tohtoročný majster Slovenska v päťboji, Michal Boháč. 🤛👍💪Vo svojich kategóriách zvíťazili Katarina Sulcova a Ľubo Hrčka.👉 DesiatkaJeden zástupca = jedno víťazstvo. Robert Nemec dominoval vo svojej kategórii.👉 PolmaratónNa štart sa postavilo 9 našich pretekárov, Katarina Taborska ušla bedňa tesne, keď skončila v kategórii na 4. mieste. A teraz pozor! Vo svojej kategórii zvíťazila Renata Holickova, ktorá doslova zdemolovala konkurenciu. Druhej v poradí poľskej pretekárke nadelila takmer 18minút! 🤛👍💪👉 MaratónJediná naša zástupkyňa Sylvia Masaryková si dobehla pre osobný rekord 3:56:33 🤛👍💪👉 Polmaratónska štafetaNaša štafeta v zložení Robert Nemec, Ľubo Hrčka, Peter Potancok a Pavol Salatek si dobehla pre bronz. Vynikajúci výsledok spomedzi 366 štafiet, o to viac, že priemerný vek našej bol 49 rokov! 😮🦸🦸‍♂️🦹🦹‍♂️TO BOL VÍKEND!🏃‍♀️🏃🏃‍♂️Foto obsahujú aj pár z detských behov 🥰 ... See MoreSee Less
View on Facebook

Najčítanejšie

O nás

Sme partia trénerov, ktorí si behanie a tréning užívajú. A snažíme sa, aby si z toho mal radosť aj Ty. Či už chceš schudnúť, byť fit, rád športuješ v skupine rovnako naladených ľudí, chceš zažívať príjemné pocity z dosiahnutia svojich cieľov alebo chceš vyhrávať.
Čokoľvek z toho motivuje Teba, pomôžeme Ti s tým. Príď ku nám a presvedč sa