Keď behám, pichá ma v boku

O čo ide?
Ide o intenzívnu bolesť v oblasti brucha, spravidla pod pravým spodným rebrom, vyvolanou kŕčom bránice. Pichaním v boku trpia častejšie bežci začiatočníci a spravidla so zlepšovaním trénovanosti sa tento problém stráca.

Čo je príčinou pichania v boku?
Na bránicu sú “zavesené” viaceré vnútorné orgány – pečeň, slezina, žalúdok, tenké a hrubé črevo, ktoré vážia niekoľko kilogramov. Pri každom bežeckom kroku tieto orgány klesajú nadol a „ťahajú“ so sebou bránicu. Naopak bránica sa pri každom výdychu pohybuje nahor, aby vytlačila vzduch z pľúc. Tento sústavný pohyb bránice nahor a nadol, plytké dýchanie a žalúdok preplnený nestrávenou potravou môžu spôsobiť jej kŕč, ktorého dôsledkom je pichanie v boku.

Ako predchádzať pichaniu v boku?
Pichaniu v boku môžeme predísť dodržiavaním nasledovných zásad:

 • Nejedzte aspoň 2 hodiny pred tréningom.
 • Pred behom sa dôkladne rozcvičte a rozdýchajte.
 • Pri behu dýchajte hlbokým “bráničným” spôsobom. Nedýchajte len hrudnou časťou pľúc ale aj ich dolnou časťou. Aktívne vydychujte.
 • Súvislý beh začínajte pomalšie. Na tréning plánovanú rýchlosť behu sa snažte dosiahnuť až po dostatočnom “zahriatí”.
 • Sústavne posilňujte svalstvo trupu – najmä brušné svaly a “core”.

Ako sa zbaviť pichania v boku?

Pokiaľ vás už pri behu začalo pichať v boku, tak sa ho môžete zbaviť niektorou z nasledovných metód, alebo ich kombináciou:

 • Prerušte beh, zastaňte, počkajte zakiaľ pichanie neprestane a až potom pokračujte v behu – z počiatku miernejším tempom.
 • Prerušte beh, pokračujte chôdzou s hlbokým dýchaním.
 • Prerušte beh, zastaňte, tlačte rukou na bolestivé miesto a niekoľko krát sa prudko zohnite do predklonu pričom aktívne vydýchnite.
 • Prerušte beh, zastavte, tlačte rukou na bolestivé miesto a niekoľko krát prudko zdvihnite koleno na bolestivej strane. Koleno zdvíhajte čo najvyššie.

Keď nechcete zastaviť môžete skúsiť nasledovné:

 • Zlaďte rytmus dýchania (nádych/výdych) s rytmom behu.
 • Keď vás pichá v pravom boku tak sa nadýchnite resp. vydýchnite vtedy, keď sa ľavá noha dotkne zeme.
 • Rytmus nádychu resp. výdychu prispôsobte tempu behu a frekvencii krokov t.j. vydychujte/nadychujte sa napr. pri každom treťom kroku.
 • Pri pichaní v ľavom boku, čo je zriedkavejšie, sa nadychujte resp. vydychujte pri kontakte pravej nohy so zemou.
 • Počas behu zatláčajte rukou bolestivé miesto dozadu. Tlačenie prerušte pri nádychu.

Hlavne nepanikárte, po pár tréningoch sa zvyčajne pichania v boku zbavíte.

Správy Facebook

20 hours ago

Na Majstrovstvách AZB jednotlivcov v Šamoríne sa bežali aj štafety. Mali sme zastúpenie v mladších žiačkach a mladších žiakoch. A v oboch kategóriách sa nám viedlo skvele 👉🥇Mladšie žiačky v zložení Šisková, Masaryková, Mihoková a Bártová nielenže zvíťazili, ale zároveň zabehli tohtoročný najlepší slovenský výkon a tak vedú tabuľku pred AC Nové Zámky a AK Spartak Dubnica nad Váhom. Parádička baby! 🥰Pozrite sa ako vedia kočky, vedené trénerkou Renatou Poľanskou, zvládať odovzdávky... 😎Za videjko ďakujeme Peter 'barney' Bárta S finančnou podporou MČ Petržalka a Bratislava - hlavné mesto SR💚 ... See MoreSee Less
View on Facebook

Najčítanejšie

O nás

Sme partia trénerov, ktorí si behanie a tréning užívajú. A snažíme sa, aby si z toho mal radosť aj Ty. Či už chceš schudnúť, byť fit, rád športuješ v skupine rovnako naladených ľudí, chceš zažívať príjemné pocity z dosiahnutia svojich cieľov alebo chceš vyhrávať.
Čokoľvek z toho motivuje Teba, pomôžeme Ti s tým. Príď ku nám a presvedč sa