Ďalej poradia:
- ako často treba behať
- koľko km
- akou rýchlosťou
- aké typy tréningov a kedy absolvovať (intervalový, fartlek, regeneračný…)
- kde behať, po rovine, po kopcoch
- pri akých pulzových frekvenciách
- ako behať aby som si nezranil pohybový aparát
- čo robiť/nerobiť ak začínam cítiť nejakú bolesť
A to zďaleka nie je všetko
- poradia, aký cieľ je reálny a v akom čase, berúc do úvahy vašu individuálnu situáciu (fyzickú pripravenosť, čas na trénovanie, prípadnú nadváhu, atď.)
- nastavia postupnosť krokov tak aby ste dosiahli vytúžený cieľ
- upravia Vám tréningový plán pri chorobe/po chorobe
Poradia s technikou behu
Technika behu, osobitná, v rekreačnom behu trošku podceňovaná kapitola. Jasné, netreba behať ako z knihy, ale zlá technika behu neprimerane zaťažuje šľachy a kĺby, minimálne však znižuje efektivitu behu a tak môže značne zhoršovať vaše konečné výsledky.
Beh samotný je jednostranná záťaž, výrazne trpí kostra (hlavne chrbát). Tréner bude navrhovať aj primerané posilňovanie, strečing, doplnené inými telesnými aktivitami, regeneračnými a rehabilitačnými tipmi. Regenerácia je rovnako dôležitá ako tréning. Viete, že bez primeranej regenerácie (neznamená to nerobiť nič) sa vám asi nepodarí dosiahnuť to čo chcete zďaleka tak efektívne (prípadne skončíte skôr ako sa k cieľu len priblížite)?
Toto všetko môžete očakávať od nášho trénera. Iste, veľa sa dá dnes dočítať na internete, v lepších/horších knihách, prípadne si aj nechať urobiť tréningový plán nejakým programom, ktorý zoberie do úvahy váš vek, hmotnosť a možno ešte dva-tri údaje. Ak chcete, vyskúšajte. Garantujeme vám, že váš kamarát, ktorý si vyberie nášho trénera dosiahne oveľa lepšie výsledky.
Investícia do dobrého, kvalifikovaného a skúseného bežeckého trénera sa vám mnohonásobne vráti v zlepšenom zdravotnom stave, lepšej pracovnej výkonnosti a vo veľmi pravdepodobnom dosiahnutí Vášho (nielen) športového cieľa.