Dobrí bežci sa viac potia

Dobrí bežci sa viac potia

Kolega behá, teda je „fit“ a preto sa aj menej potí. Takto rozmýšľa veľa nebežcov, ale aj niektorí bežci. Úvaha, že dobrý bežec sa menej potí nie je správna.

Správnejšia je, že trénovaný bežec sa pri rovnakej námahe (napr. pri behu alebo chôdzi do schodov) potí menej, ale pri väčšej námahe viac (stráca ale zároveň menej minerálov) ako jeho obézny netrénovaný kolega.

Platí, že trénovaný jedinec môže rýchlejšie bežať aj preto, lebo je schopný sa viac potiť. Tréning totiž okrem toho, že vedie k výkonnejším svalom, srdcu a pľúcam, zvyšuje aj schopnosť potných žliaz viac vylučovať pot a tým lepšie ochladzovať telo. Trénovaný bežec môže vypotiť za teplého počasia aj viac ako dva litre potu za hodinu. Netrénovaný nedokáže za rovnakých podmienok vypotiť ani jeden.

Každá fyzická aktivita vedie k zvyšovaniu telesnej teploty. Ľudské telo má optimálnu teplotu (36 až 37⁰ Celzia). Pri zvýšení teploty ľudské telo nepracuje optimálne. Preto sa snaží ochladzovať odparovaním potu z povrchu pokožky. Potom väčšie množstvo potu veľmi výrazne zvýši ochladzovanie tela a tým aj obmedzí „blokovanie“ vydávania väčšieho množstva energie (za jednotku času) pre zaťažené svaly. To v konečnom dôsledku umožní aj rýchlejšie bežať.

Správy Facebook

2 days ago

Imrich Tatiersky s nami už netrénuje, ale tak ako desiatky ďalších našich bývalých členov, stále nám robí radosť, že neprestal pravidelne športovať. Ba čo viac, užíva si aj preteky v krásnych a zaujímavých lokalitách.Tento rok si naplánoval dva výnimočné zážitky a oba vyšli na jednotku. Najprv to bolo ultra cez Malé Karpaty, prebehnutie všetkých kopcov nad 700m so začiatkom v Smoleniciach a koncom na Pezinskej Babe a to sa mu úspešne podarilo v apríli. A keďže už dlho chcel navštíviť aj sever Európy, tak si naplánoval polmaratón v Oslo. Nórsko ho lákalo svojou prírodou a zároveň aj podnebím, čo nám pri behu vyhovuje. Vedel, že preteky nie sú úplne rovinaté, ale to ho nemohlo odradiť. A bolo to super. Bežal stabilné tempo, bez kríz. Prevýšenie v druhej polovici po 16km bolo horšie ako čakal a spomalilo ho to výraznejšie ako chcel, ale inak si to veľmi užíval. Hlavný cieľ bol zlepšiť osobák, čo vyšlo 💪. Jeho pocity najlepšie vystihuje cieľová fotka, ku ktorej dodal, že daným tempom by ešte kľudne mohol ísť ďalších tri až päť kilometrov a z toho mal asi najväčšiu radosť. Do Nórska sa chce opäť vrátiť, skúsiť nejaký trail, lebo tá príroda je tam vraj naozaj úžasná!Gratulujeme!!! 🤛 ... See MoreSee Less
View on Facebook

Najčítanejšie

O nás

Sme partia trénerov, ktorí si behanie a tréning užívajú. A snažíme sa, aby si z toho mal radosť aj Ty. Či už chceš schudnúť, byť fit, rád športuješ v skupine rovnako naladených ľudí, chceš zažívať príjemné pocity z dosiahnutia svojich cieľov alebo chceš vyhrávať.
Čokoľvek z toho motivuje Teba, pomôžeme Ti s tým. Príď ku nám a presvedč sa